Barierki, w tym bariery autostradowe rozciągają się na dystansie setek tysięcy kilometrów, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Mało kto wyobraża sobie trasy szybkiego ruchu bez barierek zabezpieczających. Chronią one nie tylko przed nieplanowanym wtargnięciem na pas jazdy, ale również mogą zminimalizować uszkodzenia, w chwili, kiedy kierowca straci panowanie nad autem.

Bariery autostradowe – dlaczego są niezbędne na trasie?

Celem barier autostradowych jest zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Stosuje się je na drogach ekspresowych oraz autostradach, bo właśnie w tym miejscu przejechanie pojazdu poza krawędź drogi lub przekroczenie pasa bezpieczeństwa jest ogromnym zagrożeniem.

Gdzie jeszcze spotkamy się z barierami ochronnymi? Na pewno znajdziemy je na wiaduktach lub blisko drogi, gdzie w pobliżu znajdują się przeszkody – budynki czy słupy.

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego

Cel wykorzystania barier i innych urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego?

Bariery ochronne i inne urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego powinny :

  • uniemożliwić przejechanie pojazdu poza krawędź drogi,
  • uniemożliwić przejechania na przeciwny pas ruchu,
  • wyprowadzić pojazd na tor ruchu,
  • zabezpieczyć przed uszkodzeniami pojazdu, w razie kolizji lub wypadku,
  • określić zewnętrzną krawędź jezdni.

Rodzaje barier – na co zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Nie tylko na drogach spotkamy się z barierami autostradowymi. W ofercie znajdują się również bariery drogowe, energochłonne, mostowe czy SP-05.

Kupując bariery autostradowe, wykonawcy dróg zwracają uwagę przede wszystkim na jakość wykonania. Ważne, aby takie bariery posiadały niezbędne certyfikaty i atesty jakości.

Bariery i inne urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego są niezbędne na drogach. Dzięki nim możliwa jest ochrona nawet naszego życia. Droga jest nieprzewidywalna, dlatego ważne, aby poruszać się po niej umiejętnie.