Sauny Fińskie działają niezwykle pozytywnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Jak z nich korzystać, by odnieść najwięcej pożytku? Kto przede wszystkim powinien być regularnym użytkownikiem takiej sauny? Czy są jakieś przeciwwskazania? Ten artykuł odpowie na postawione pytania.  

Sauny fińskie i ich dobroczynny wpływ na zdrowie

Wiele osób chciałoby odwiedzić prawdziwe hotele Spa, jednak ceny za dobę są powalające. Co w takich placówkach się znajduje? Jacuzzi, masażyści a także sauny fińskie! Z sauny skorzystać możesz nie tylko w prawdziwym Spa. Są one na większości pływalni, w wielu lepszych hotelach, a nawet dostępne są sauny ogrodowe, które może mieć każdy na własnym podwórku. Gdy w trakcie „saunowania” wzrasta ciepłota naszego ciała przyspiesz się krążenie krwi, dzięki czemu organy pracują lepiej. Zabiegi w saunie fińskiej są wskazane przy zaburzeniach krążenia obwodowego. Ale to nie wszystko. Cierpisz na astmę lub bóle reumatyczne, bóle mięśni? Skorzystaj z dobroczynnego wpływu sauny na układ oddechowy, układ krążenia oraz łagodzenia bólu. Takie zabiegi wspomagają także odchudzanie, ponieważ w ich trakcie przyspiesza przemiana materii. Oczyszczamy także organizm z toksyn. Co ciekawe, powinny z tego korzystać osoby cierpiące na depresję, gdyż ciepło łagodzi napięcie psychiczne.

sauny

Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Nie każdy wie, że do sauny wchodzić powinno się nago. Oczywiście wcześniej należy dokładnie umyć ciało w ciepłej wodzie. Nagość pozwala na odpowiednią wymianę ciepła. Ile stopni powinno być w saunie? Od 80 do 120 stopni, natomiast wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 25 %. Przegrzewanie organizmu może trwać do 12 minut, ale nie mniej niż 8. Takie warunki pozytywnie wpływają na nasze ciało w wielu aspektach, o których powiedzieliśmy już wcześniej. Po zabiegu przegrzewania należy schłodzić się pod prysznicem, w zimnej kąpieli lub – w tradycyjnej wersji – wyjść na zimne powietrze, położyć się w śniegu lub wejść do zimnego jeziora. Takie naprzemienne działanie – przegrzewanie i chłodzenie – uruchamia procesy termoregulacyjne, poprawia odporność i hartuje ciało. Przede wszystkim zrelaksuj się!