Czy paliwo będzie jeszcze drożeć? Pewne wahania cen były, są i będą. Ale czy powinniśmy się martwić? Gdzie paliwo Gniezno jest najdroższe a gdzie najtańsze, jeśli chodzi o świat? A co powiedzieć o Polsce?

Świat a paliwo

Wojna na Ukrainie wpłynęła na ceny paliw nie tylko w całej Europie ale również w innych krajach. Gdzie na świecie paliwo Gniezno jest aktualnie najtańsze? W Wenezueli. W przeliczeniu na polskie złotówki, zapłacimy nam niecałą złotówkę za litr.  Podobnie jest w Libii. W Polsce aktualnie ceny trzymają się koło 6 złotych i 70 groszy. A gdzie jest najdrożej?

  • Hong Kong SAR – Ponad 13 zł/litr,
  • Islandia – ponad 9,90 zł/litr,
  • Monako – ponad 9,70 zł/litr.

Paliwo Gniezno w Polsce – średnia  

Zeszły rok był dynamiczny. Wybuch wojny, brak dostaw z Rosji, spowodowały, że paliwo u nas zaczęło drożeć w błyskawicznym tempie. Do marca ceny paliw wzrosły do 7 zł za litr. W kwietniu za olej napędowy trzeba było płacić średnio 7,13 zł za litr, a za benzynę bezołowiową Pb 95 – 6,46 zł. To ciekawe, że zawsze tańszy olej napędowy, w trakcie wojny zrobił się wyraźnie droższy od Pb 95. Średnia cena autogazu LPG wynosiła w kwietniu 3,64 zł. Rekord tej najwyższej padł w czerwcu, przekraczając już 8 zł za litr PB95. Ale 8 to nie tak źle, gdyż prywaciarze wystawiali ceny przekraczające nawet 10 złotych. Jak to wygląda dzisiaj? Według danych portalu e-petrol.pl średnie ceny paliw na polskich stacjach dokładnie miesiąc temu wynosiły:

  • Pb98 – 7,29-7,41 zł,
  • Pb95 – 6,62-6,64 zł,
  • Diesel – 7,61-7,73 zł,
  • LPG – 3,10-3,19 zł.
Najtańsze paliwo Gniezno

W jakim województwie jest najtaniej?

Na ten moment najtańsze paliwo Gniezno (Pb95) w Polsce jest w województwie Kujawsko-Pomorskim – 5,57 zł. Jeśli chodzi o olej napędowy ON, jego najniższą cenę znajdziemy w Łódzkim – 7,50 zł. A co powiedzieć o LPG? Tu możemy się zdziwić. W województwie Opolskim spadła poniżej 3 zł i wynosi 2,98! Wydaje się, że na ten moment ceny są dość stabilne. Nie prognozuje się wysokich podwyżek, ani spadków. A gdzie w Polsce jest najdrożej? W Lubuskim za Pb95 zapłacimy dzisiaj około 6,84 zł za litr.