W obliczu burzliwej sytuacji w Polsce i na świecie wielu młodych ludzi zastanawia się, jaką profesję wybrać, aby w przyszłości móc się utrzymać. W tym artykule powiemy o tym, czy warto zostać księgową lub księgowym. Wyjaśnimy również jak to zrobić, jakie kursy należy ukończyć. Na koniec powiemy, co opłaca się bardziej – praca na etat czy własne biuro rachunkowe Janikowo. Zapraszamy.

Trudny wybór w młodym wieku

To prawda, że wybór zawodu nie jest łatwy. Szczególnie teraz, gdy tyle rzeczy się zmienia. Jedni mówią „idź za marzeniami” , inni każą myśleć praktycznie. A tak naprawdę 14 letnia osoba zwykle nie wiem co chce robić przez resztę życia. Na szczęście w razie złego wyboru dostępnych jest dzisiaj mnóstwo kursów, również na księgowych. Nawet dorosły człowiek, po zupełnie nie związanej z tematem księgowości i rachunkowości człowiek może zostać księgowym czy księgową.

księgowa Janikowo

Szkoła dla tych zdecydowanych

Łatwiej mają osoby, które są zdecydowane od samego początku. Jeżeli kończysz podstawówkę i wiesz, że chcesz zostać księgową bądź księgowym możesz iść do liceum bądź technikum o profilu ekonomicznym. W trakcie szkoły będziesz mieć do napisania egzaminy zawodowe potwierdzające twoje kwalifikacje. Po zakończeniu tego etapu nauczania możesz jeszcze wybrać się do dwuletniej kierunkowej szkoły policealnej. To podniesie twoje umiejętności i kwalifikacje. Jeżeli masz skończoną inną szkołę, możesz wybrać się na kursy zawodowe. Takich kursów pod kątem księgowości jest naprawdę wiele. Tak naprawdę księgową może zostać każdy z wykształceniem minimum średnim. Ponadto Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wprowadziło 4-stopniową certyfikację tego zawodu. Zawód dzielimy na poniższe stopnie kwalifikacji:

  • Młodszy księgowy
  • Samodzielny księgowy
  • Główny księgowy
  • Dyrektor finansowy (audytor).

Lepsza praca na etat czy własne biuro rachunkowe Janikowo?

Księgowa Janikowo ma zwykle dobre warunki pracy i zadowalającą wypłatę. Mówimy o kimś, kto pracuje na etat w czyjejś firmie. Jednak osoba prowadząca własne biuro rachunkowe Janikowo prawdopodobnie zarobi znacznie więcej. Biuro rachunkowe może założyć każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, jest niekarana w zakresie określonych przestępstw i zawrze umowę ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością.